| Vwpolopolo a întrebat:

am si eu o problema, am pe masina un tub de bass de 1000 watts o statie de 1200 watts si un condesator, problema este de ce cand pornesc tubul de bass si dau la volumul 20 la mine la cd-player scade intensitatea luminilor (farurilor) si luminile din bord?

Răspuns Câştigător
| ombladon a răspuns:

Nu conteaza grosimea firului de remote, adica un cablu de 0, 5mm patrati, ajunge, ba chiar poate fi si mai subtire, oricum pe firul de remode de la cd player ies maxim 0, 4A...

11 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Ce sectiune au cablurile de alimentare? Puterea aia este RMS, sau doar este scrisa pe ele?

| Vwpolopolo explică (pentru ombladon):

Doar ce este scris pe ele RMS nu il stiu.

| ombladon a răspuns (pentru Vwpolopolo):

Bun,dar statia aia nu are un nume? Trebuie sa i gasesti pe net puterea RMS, dupa ce o stii, stii cam ce cabluri de alimentare iti trebuie, oricum nu ai raspuns la intrebarea despre cabluri, deci ce sectiune au?

| Vwpolopolo explică (pentru ombladon):

Statia este TOXIC 1000 WATTSI, la cabluri nu stiu exact la ce te referi nu ma pricep ..scz.

| ombladon a răspuns (pentru Vwpolopolo):

Hmm,cum sa ti explic...pentru amplificatoare auto de putere mare,ai nevoie de cabluri cu sectiunea mare,si nu ma refer la izolatia lor,ci la sarma din interior, ea trebuie sa fie groasa, deci daca nu stii sa calculezi sectiunea, macar masoara diametrul cablului (fara izolatie), si spune cati mm are.

| Vwpolopolo explică (pentru ombladon):

Grosimea plusului este de 5 mm fara izolatie ...tree mai gros de atata? Ms

| ombladon a răspuns (pentru Vwpolopolo):

Nu trebuie mai gros, dar vezi sa nu ai contacte imprefecte, iar minusul sa fie la fel de gros!

| Vwpolopolo explică (pentru ombladon):

Da este la fel de gros dar nu am mentionat ca mai am un fir (remote-ul) nu il am legat la cd pleyer ca nu este bun din mufa cd-pleyerului am tras un fir din spate pana langa mine si i-am pus un buton de pornire -oprire conteaza si grosimea firului care este legat de la REM la +.

| ombladon a răspuns (pentru Vwpolopolo):

Nu conteaza grosimea firului de remote, adica un cablu de 0, 5mm patrati, ajunge, ba chiar poate fi si mai subtire, oricum pe firul de remode de la cd player ies maxim 0, 4A...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai multe probleme.
1.Pun pariu ca masina ta cantareste cat statia si difuzorul de bas.
2. Discoteca ta ambulanta iti permite sa mai auzi claxoanele celor din jur sau daca tipa unul de sub masina?
2.Trebuie sa pui un alternator si acumulator mai performante sau sa dai volumul mai incet.

| MariusF23 a răspuns:

Instalatia e prea slaba. Consuma prea mult decat pot sa duca firele.

| Vwpolopolo explică (pentru MariusF23):

Sar pute sa ai dreptate o sa incerc maine dim sa schimb firul care pleaca de pe baterie (+) sa il pun mai gros.Ms