| daniel19ny a întrebat:

ce cutie de viteze are m5 e60 secventiala? si daca da ce inseamna secventiala funda

Răspuns Câştigător
| RaresAlin99 a răspuns:

Nu stiu daca are cutie secventiala, dar iti pot explica ce inseama :
Cutiile de viteze secventiale parcurg toate treptele in ordine crescatoare sau descrescatoare, fara a putea sari peste anumite trepte.

De exemplu daca vrei sa retrogradezi din treapta 5 in treapta 2 cu o cutie manuala o poti face direct (5->2), pe cand o secventiala va schimba 5->4->3->2.

O cutie secventiala are de obicei grila de selectie in forma de L:

P
R
N
| -
D--|
+

P este pentru parcare
R (reverse) mers inapoi
N (neutral) este scoasa din viteza
D (drive) schimba ea automat daca pui selectorul intre + si - atunci poti schimba manual.

O masina echipata cu o cutie de viteze secventiala are doar 2 pedale (frana si acceleratie), fara pedala ambreiaj!
Cutia secventiala, desi nu are pedala de ambreiaj, are ambreiaj si placa de presiune. Schimabrea treptelor vitezelor se face prin intermediul unui modul electrohidraulic care comnada ambreiajul si schimbarea vitezelor.
La cutia de viteze automata cu posibilitate de schimbare manuala, convertizorul de cuplu hidraulic inlocuieste discul de ambreiaj.
Cea secventiala e mai rapida in schimbari, desigur.

Cutia de viteze secventiala nu este o cutie automata cu posibilitatea schimbarii manuale a treptelor ci o cutie manuala, dar care este controlata de un robot minimal, conform unui software. Robotul se ocupa si de ambreiere/debreiere si de tot ce mai e necesar in momentul cand primeste comanda potrivita, mai repede si mai precis decat un om, iar daca soferul nu schimba viteza cand trebuie robotelul are grija sa nu se intample tot felul de fapte diverse si neplacute, protejand atat motorul, cat si cutia de viteze.