| utb865 a întrebat:

SAll unde pot sa imi tunez un logan in Braila adica cu bari joase etc si cam cat a costa dau funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu subwoofer se aude doar bass-ul mai tare. Daca nu esti adeptul bass-ului degeaba iti pui subwoofer, daca muzica pe care o asculti 'ie manele'.
Costul unui pachet complet (adica statie+subwoofer+cabluri) e intre 600 si 800 de lei, pentru ascultat muzica, nu de competitie.
Nu te supara, dar la ideile tale, mai bine lasi masina aia in pace, altfel vei fi aratat cu degetul. E si asta un mod de a intoarce capete, dar numai cei de la tara te vor aprecia. Restul se uita ca sa aiba de ce rade.

15 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu bari joase? Cea mai grasa ciobanie posibila. Faci dintr-o masina un container, care e la fel de instabil in viraje, si pe deasupra, mai ai si ce rupe cand urci pe o bordura.
Cumpara-ti un kit de amortizoare+arcuri sport, care iti coboara toata masina, si nu mai ai nevoie de prelungiri ciobanesti, ca sa para mai joasa.
A trecut epoca NFS, frate! Spoilerele arata bine daca le modifici in stilul clean, adica maschezi unele lucruri de pe ele (cum ar fi suportul de numar si capacelul pentru carligul de remorcare), decat daca mai lipesti de el inca o bara, cum faceau toti taranii prin 2000, cand s-a auzit de fibra de sticla in Romania.
Daca te apuci de modificarile cu 'bari joase', rezultatul, probabil va fi dezastruos, ca la majoritatea, adica asa ceva: http://www.tuningmioritic.ro/......00_700.jpg
Daca imi asculti sfatul, si incepi cu un kit de suspensie, deja masina ia o tinuta deosebita, si nu mai ai multe de facut, doar jante si eventual tinichigerie, daca vrei pasaje evazate, sau bara simplificata. Exemplu: http://www.supercars.ro/......ci1429.jpg
http://www.supercars.ro/......ci1434.jpg
Nu stiu ce Logan ai tu, daca e ph1 iti recomand bara fata de MCV, e putin mai aratoasa.
Deci, cauta pe internet un kit de suspensii sport care se potriveste la Logan, cumpara-l, si mergi cu el la un service/mecanic, sa ti-l monteze.
Dupa aia mai vezi ce modificari iti doresti, si tot asa te-as sfatui sa faci, sa cumperi piesele si sa alegi atelierul care sa ti le monteze.

| suntserios a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Loganul ala alb arata de parca are portbagajul plin de cartofi

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru suntserios):

Eu chiar nu inteleg de ce unii gasesc asa interesant sa-si bata joc de o masina in halu asta tunand-o.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru suntserios):

Da, cam ai dreptate. Arata mai bine cu o mica diferenta, adica spatele putin mai ridicat. Distanta de la cauciuc la aripa trebuie sa fie egala fata/spate, ca sa arate ok.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru utb865):

Urat, dupa parerea mea.
Iti trebuie un atelier care lucreaza cu fibra de sticla.

| utb865 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cu subwoofer se aude mai tare melodiile adica vreau cu bass si cam cat costa?

| utb865 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai da cu bass multumesc inca o intreebare: cu dungi dintrale pe mijloc de exemplu albe cum procedez si cat costa si trebuie in talon trecut ceva?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru utb865):

Dungile cel mai usor si mai rapid se fac cu autocolant. Mergi la o firma care se ocupa cu productii publicitare, si iti lipesc ei autocolant.
In talon nu trebuie trecut nimic, ai voie sa schimbi culoarea masinii pe o suprafata mai mica de 25% (parca), fara sa omologhezi schimbarea la RAR.
Dar si asta e moda trecuta, nu prea au farmec.

| utb865 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si cam cat costa? dungile si geamurii fumuri doar spate si usile din spate?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru utb865):

Geamurile fumurii in jur de 300 lei la un atelier autorizat. Dungile nu stiu, depinde de firma, de autocolantul ales si de suprafata. Iti fac ei un pret la fata locului.

| utb865 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si neoanele trebuie sa le trec in talon? si cat costa?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru utb865):

Tu chiar vorbesti serios?
N-ai ce trece in talon, neoanele sunt ilegale. Ti se poate ridica talonul si pentru pozitii de alta culoare, neoanele deja intra la 'modificari la sistemul de iluminare' si nu prea cred ca ti le omologheaza nimeni.
Le montezi asa, si le aprinzi in parcarea pietii, unde se aduna bajetsii cu fibra si neoane. Cat timp nu circuli cu ele aprinse, sau nu stationezi pe carosabil, nu poti pati nimic.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru utb865):

Cu subwoofer se aude doar bass-ul mai tare. Daca nu esti adeptul bass-ului degeaba iti pui subwoofer, daca muzica pe care o asculti 'ie manele'.
Costul unui pachet complet (adica statie+subwoofer+cabluri) e intre 600 si 800 de lei, pentru ascultat muzica, nu de competitie.
Nu te supara, dar la ideile tale, mai bine lasi masina aia in pace, altfel vei fi aratat cu degetul. E si asta un mod de a intoarce capete, dar numai cei de la tara te vor aprecia. Restul se uita ca sa aiba de ce rade.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

De cat vrei sa fie tunul?