| catalin055 a întrebat:

acum 5 luni am luat permisu cat b la ce varsta pot da de cat C sau C+E? si cate ore de conducere sunt pentru cat C? funda!

Răspuns Câştigător
| OSC a răspuns:

Cate reguli inventate vad pe aici, eu am 18 ani si am B-ul de 3 saptamani si azi am dat C-ul, dupa care o sa dau si CE-ul, nu trebuie sa ai 19 ani, numai pentru D trebuie sa ai 21, atat.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Toti au gresit cu raspunsurile, pentru C si C+E iti trebuie 18 ani impliniti si se da in jur de 10 ore pe camion si vreo 2 cu remorca agatata. Scoala o sa incerce sa te i-a de prost dar ii spui in fata ca nu se joaca cu tine pentru ca asa procedeaza, am reusit sa le mai scot inca 2 ore la remorca. Pentru subcategoria D ai nevoie de 21 de ani.

| ionutz03 a răspuns:

Salut,
B se poate da de la 18 ani
C si C+E de la varsta de 19 ani
D de la varsta de 21 (se considera ca ai o responsabilitate mai mare "plimband" persoane)
Iti spun din experienta pentru ca nu am putut sa dau C si C+E decat dupa ce am implinit 19 ani.
Mult succes.

| mgtow a răspuns (pentru ionutz03):

De unde mai scoti teoria de 19 ani? Poate nu te-ai interesat bine la scoala de soferi. Acum merge la 18 ani si la anul posibil sa fie 21 la c + ce si 24 la d.

| ionutz03 a răspuns (pentru mgtow):

Eu iti spun din experienta, de la scoala mi s-a comunicat ca trebuie sa am 19 ani pentru a putea da categoriile C si E, si vorbesc despre anul curent. Legile se pot schimba sau pot sa ramana aceleasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa ai peste 21 de ani impliniti, poate sunt basme populare doar, sincer nu stiu, dar poate mai sunt si altii care stiu despre asta si o sa mai dea detalii!

| Miauus a răspuns:

Tu condu acolo ca sa prinzi experienta de la 21 de ani poti sa dai la categoriile care vrei