| Babydragon a întrebat:

Salut! Acum câteva zile am luat permisul de conducere și tocmai mi-a ajuns, am constatat ca numele de familie nu este scris cu diacritice cum este în toate documentele, ar fi o problemă sau va trebui să merg să îl schimb?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o problema, una este cu diacritice, conform certificatului de nastere si cartii de identitate si alta este fara diacritice, asa ca mergi sa ti-l preschimbe.

| ioana748 a răspuns:

Cred ca poti intreba la politie.

| MistarGoGu a răspuns:

Daca conduci pe dincolo îmi si imaginez un polițist neamt, francez sau englez sa te oprească la un control si sa iti citească din permis numele cu diacritice...
O sa facă fractura de limba si o sa uzeze rau dintii

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

Că toți românii își iau permis strict că sa conducă în afara. In Romania nu folosește nimeni permisul.