| sskrillex96 a întrebat:

Alta intrebare, aceeasi problema. Dupa ce am schimbat discurile de frana pe spate la masina, un Audi a4 b6, rotile merg putin infranate. Am pus placutele vechi care sunt inca "bune". Am 2 banuieli din cauza carora cred ca ar fi probleme. Acea parghie de pe etrier care este actionata se șufa de la frana de mana nu se intoarce la maxim inapoi si cand o imping eu cu un levier, roata se invarte mult mai liber. Ar putea fi asta cauza dar e ciudat ca inainte de schimbul de discuri nu am avut aceasta problema si nu vad ce ce acum ar fi.
Si alta banuiala este ca dupa un drum de 20 de km nu se vad pe discuri urme de uzura uniforme, semn ca placutele vechi trebuiesc uzate dupa discurile noi si prin urmare dupa aceeasi nu vor mai atinge de disc. Are cineva vreo idee care e cauza?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ți-am mai spus odată dar n-ai nici o reacție.
Era de BONTÓN să ai...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, chestia aia se numeste sistemul de franare, iar tu nu prea stii ce faci acolo. E ilegal si periculos ceea ce faci, in termeni oficiali s-ar numi "interventie neautorizata la sistemul de franare". Pentru asta ar trebui sa se ia certificatul si sa fii trimis in RAR, nu pentru folia mea de pe fata, dar in fine.
Spune-mi, te rog, tu ai pus placute vechi, la disc nou? Ca si cum ai incalta adidasii noi, dar cu sosetele cu care ai umblat o saptamana prin padure, dupa ciuperci.
A doua intrebare: ai infiletat la loc pistonasele, pentru a "reseta" autoreglajul? Sau nu ai auzit de asa ceva...

| Digikey a răspuns:

Placutele pe fata se schimba foarte usor, cele pe spate trebuie sa stii cum sa impingi pistonasele inapoi.
Pistonasele de pe spate au inauntru un sistem de recuperare al jocului de la frana de mana.Este un mecanism destul de complex.
Ca sa le impingi inapoi ai nevoie de o scula speciala.Trebuie impins si in acelasi timp rotite in sens orar.Se poate rupe f usor mansonul de protectie si se schimba foarte greu.
Cand se pun discuri noi intotdeauna se schimba si placutele indiferent cat de bine arata.Practic ti-ai batut joc de discuri.

| sskrillex96 explică (pentru Digikey):

Stiu ca pistonasele de la etrierii de pe spate trebuiesc inapinse inapoi si rotite in acelasi timp. Le-am impins la maxim fara probleme, am montat tot exact cum trebuie, am si uns cu vaselina marginea suportului de la etrier pe care sunt fizate placutele.

| Digikey a răspuns:

Inainte sa montezi cablul de la frana de mana sa te asiguri ca parghia lucreaza corect si ca revine inapoi pe pozitie.Este posibil sa mearga greu.
Daca merge greu trebuie demontat tot si curatat.

https://www.youtube.com/watch?v=PCdZyC8Unac

| sskrillex96 explică (pentru Digikey):

Adevarat si asta. Dar de ce inainte sa schimb discurile nu aveam problema asta?

| Digikey a răspuns:

Poate ai fortat cand ai impins inapoi pistonasele.

| Eugen80 a răspuns:

Trebuie sa "resetezi" frana de mana, adica sa le dai pana in capat si apoi sa le cureti si sa faci cateva pedale. Eu cred ca si cablurile de la frana de mana sunt cu probleme, sunt gripate.