| dap123213 a întrebat:

Am 15 ani si 9 luni si am inceput scoala moto (A1) si dupa ce o termin as vrea sa-mi iau o motocicleta. Eu am de ales intre honda cbr 125 si aprilia rs 125 cu power valve. Eu as vrea un sfat de la voi care ar fi mai ok pentru mine? Precizez ca o sa fac o naveta de 30 km pe zi deci destul de mult. As vrea sa mai stiu cam cum este intretinerea la fiecare din motociclete. La aprilia rs 125 cat de mult o sa ma tina un piston si cat de des o sa trebuiasca sa o "deschid". Stiu ca cbr 125 este in 4 timpi iar rs125 in 2 timpi care este cea mai mare diferenta dintre ele?

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Păi asta e, diferenţa aia de 2 timp. Aprilia e drujbă pe roţi. Ai un plus nesemnificativ de putere; clasa 125 rămâne 125, în schimb zumzăi ca o muscă înainte de împerechere. Şi consum automat mai mare. În schimb, Honda e mai subţire şi dacă eşti bine făcut s-ar putea să te incomodeze. La Aprilia dai un puhoi de bani dacă se strică ceva (la modul general, fiind un motor mic şi arhi-folosit posibil să găseşti preţuri decente). Pe Varadero ai luat-o în calcul? Poziţie foarte comodă, destul de măricică, 2 cilindri, rezistentă, nici n-ai zice că-i de 125. Sau vreun chopper?

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai intai ia permisul dupa sa te gandesti sa iti cumperi o motocicleta mai sigura cu viteza mai mica sa te inveti cu condusul.