| gogae a întrebat:

vreau sa imi cumpar o motocicleta Aprilia RS50 second-hand, as vrea niste informatii, este buna pentru un incepator? am vrut sa iau aprilia rs125 dar din cate am citit pe internet consuma cam mult, ce ar trebui sa stiu atunci cand iau o motocicleta second hand? ma tem sa nu imi iau teapa, adica sa aiba unele defecte la motor, si sa apara doar dupa cateva saptamani, luni, daca o duc la un service imi poate spune ce si cum? cat mai duce motorul? daca e forjat sau nu? nu as vrea sa imi iau yamaha sau honda, nu stiu de ce, dar aprilia imi inspira incredere, poate si din cauza ca este mai vanduta, eu cred ca este mai buna... din cate oferte am vazut pe internet, aprilia este cea mai vanduta motocicleta de incepatori, dar spuneti-mi si faza cu piesele, este in 2 timpi si cica se intretine foarte greu, la ce se refera? adica se intretine foarte greu si se strica repede, in ce sens? Daca o fortez? motocicleta mi-o trebuie pentru plimbari, stau la sat, nu o sa ma pun cu ea la drum lung, si ma gandesc sa ii dau doar 50-60 km/h(maxim, dar maxim) ca sa nu o fortez prea tare, astept informatii si pareri, multumesc!

5 răspunsuri:
| Teo026 a răspuns:

Salut, am avut Aprilia RS50, tot la sat stau, arata bine, se aude ca o drujba si se strica cam des, cel putin la mine cam asa era.ori ca mergeam eu mai agresiv. Cand o cumperi ar fi bine sa te intalnesti cu vanzatorul cu vreo ora inainte decat vorbesti tu cu el, sa nu aiba timp sa umble la ea, daca porneste din prima e bine. Cand o pornesti te uiti pe sub ea sa nu aiba scurgeri de apa, ulei si sa nu se auda trancaneli, pocnituri ciudate prin motor. Daca ai trecut si de asta faci prima tura cu ea. Vezi sa functioneze ambreiajul cum trebuie, sa nu patineze, sa nu sara din viteza. Ideal ar fi sa mergi cu cineva care se pricepe. In principiu nu se intretine asa greu, daca ii bagi ulei bun in motor si schimbi uleiul din cutia de viteze la timp nu o sa iti faca probleme. Sa nu o turezi cat e motorul rece.
Dar daca m-as putea intoarce in timp mi-as lua ceva in 4 timpi.
Bafta!

| dragos1294 a răspuns:

Depinde cum nimeresti asta este problema second hand-urilor, cel mai bine iti dai seama daca faci o tura doua cu ea, cum merge la relanti cum porneste, la sfert de cheie sau da cateva ture motorul sa se puna in miscare. Am avut un Aprilia Sonic50 in 2t, in 3ani nu am umblat la motor a mers super bine, si nu doar mers, mai derapari, cerculete etc. nu-mi venea sa cred ca nu s-a stricat ceva la motor. Daca zici ca mergi cu 50-60 ca nu fortezi o sa te duca ceva timp. In comportament, motoarele in 2 timpi au durata de viata mai scurta, consuma ceva ceva mai mult insa sunt mai rapide. Motoarele in 4 timpi au durata de viata mai lunga, sunt mai economice insa genereaza mai putina putere decat cele in 2 timpi, si sa nu uit, 2 timpi polueaza ceva mai mult decat 4 timpi. Am mers si cu RS, eu spun ca sunt bune si merge si motorul in 2t

| gogae explică (pentru dragos1294):

O aprilia rs 50 din 2007+ in coace, la ce pret as gasi? second hand dar nu cu multi kilometri la bord. Am gasit o oferta de 9.000 km, aprilia rs 50 din 2007, se merita 900 euro? tu ce zici?

| dragos1294 a răspuns (pentru gogae):

Se merita, avand in vedere ca pe acolo se invarte pretul lor, dar cum am spus si mai sus trebuie sa o verifici inainte: cum porneste, etc. si sa nu fie cu zgarieturi sparturi de la cazaturi

| gogae explică:

Astept raspunsuri doar din partea celor care au avut sau au acest motor (Aprilia RS50), nu vreau raspunsuri aiurea, de la cei necunoscatori, ca pe internet sunt 100 si o mie de habarnisti care isi dau cu parerea si habar nu au cum se porneste o motocicleta!