| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani, am categoria B si as dori sa achizitionez o masina de incepator cu care sa raman si pe viitor daca o prind in stare buna si va fi buna, numai ca am ceva probleme in alegerea ei...
Bugetul meu este de maxim 2500 de Euro, caut o masina cu motor pana in 1600 cm3 care sa consume foarte putin, piesele de schimb SH sau noi sa fie accesibile, iar taxele anuale sa fie mici.
Mentionez ca eu caut ceva coupe.
Ce anume sa aleg?
Benzina sau motorina?
Vreau sa fie si fiabila si cat mai noua ca an, sa nu se strice des.
Multumesc anticipat celor ce ma vor ajuta!
Numai bine!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Opel Astra G 1.6 benzina. Gasesti coupe-uri faine. Daca vrei pentru trafic urban, sau nu te intereseaza deloc sportivitatea, gasesti o gramada de coupe-uri 1.2 si 1.4; sunt motoare foarte ok, poti sa le cumperi linistit, daca nu te preocupa performantele. 1.6 insa e destul de puternic, fie el si varianta clasica, cu 8v. Cel 16V deja 'rupe'.
Gasesti in bugetul tau si Ford Focus hatch in 3 usi, mai confortabila decat Astra. Nu stiu insa cum sunt motoarele pe benzina, eu n-am avut ocazia sa merg, dar foarte multa lume le lauda. Cele 1.8 TDDI/TDCI sunt foarte bune, am avut ocazia sa ma conving, dar piesele sunt scumpisoare, si oricum, pentru coupe, nu merita diesel de capacitate asa mare. Va consuma si va trage la fel ca unul break, mi se pare risipa. Tie benzinar iti trebuie.
Fereste-te de Golf 4/Leon/Fabia/A3/A2 1.4 16V sau 1.6 16V, sunt pocnitori.
Polo/Ibiza 1.0 sau 1. 4TDI sunt foarte ok, dar sunt niste posete, nu-s masini barbatesti.

| OldSoul a răspuns:

Ford Fiesta cu motor de 1.4 diesel.
Sau Fiat Punto alt ceva "mai mare" nu exista care sa iti indeplineasca dorintele.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Motorina nu are sens sa cauti la banii aceia.
O sa gasesti masini cu 350. 000km tarocati la 165.000.

Apoi daca iti pica pompa sau injectoarele te costa reparatia jumatate din pretul masinii.
Mai pui un ambreiaj, doua amortizoare si o mai cumperi o data.
Cauta una pe benzina cu km putini (pana in 100.000) si succes!
Poti controla ca seriile de pe geamuri sa fie la fel,interiorul ingrijit fara tone de silicon, volanul si pedalele sa fie ca noi etc.

| Marian_Codrutz_2000 a răspuns:

Reno megane 1 sau 2 sau Clio 1.4 16v sau 1.5 dci.