| Eastwood a întrebat:

Ce parere aveti despre masina Renault Symbol 2008/2009 pe benzina 1.4 sau motor de 1.6.
Merita pentru un incepator? Este buna? Sunt scumpe piesele? Masina fiabila? Consumul? etc...
Multumesc!

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu ma insel, Symbol e platforma Clio - Logan.
Deci ceva foarte simplu, usor de intretinut
Motoarele pe benzina de la Renault, sunt mici 'tancuri', printre ce se gaseste pe piata din Romania.
1.4 de Dacia/Renault duce milionul de kilometri, fara probleme.
1.6 mpi (8v) consuma mai multicel dar e ok, iar 1.6 16V e putin mai sofisticat, am inteles ca apar probleme de calibrare (clapeta, ca la vag).
Daca nu ai pretentii de limuzina, si vrei doar o masina simpla si de incredere, e o alegere foarte buna.

| Liviu a răspuns:

Eu am un reno scenic ll din 2005 benzina 1.6 in 16 V, masina e grea, are 2 tone, motoru e micut pentru ea, dar nu consuma mult.Amestecat cam 8 l / 100 happy renourile sunt bune, firma frantuzeasca, piesele da, erau o data scumpe, acu sunt de buzunaru oricarui om.Ma refer la un reno modic, acum nu ma apuc sa vb de reno 2018, eu am una din 2005, asa mi-am permis, m-a costat 2500 de euro, si am mai bagat in ea cam 1000 happy in cateva luni. Dar numai am treaba cu ea, nu bate, nu troncane. Orice masina e buna daca iti PERMITI sa o cumperi si sa o intretii.Sa nu bagi la mana a 10 in ea.

| Adi88 a răspuns:

Cele mai fiabile mașini din lume sunt cele japoneze, în special toyota, dar piesele la ele sunt destul de scumpele. Pt ca ești începător îți recomand 1.3 fiesta bezina, 1.4 vw polo benzină, corsa, skoda fabia 1.4. Toate cele enumerate îs foarte bune pentru începători nu au un consum foarte mare de carburant și au un cost de întreținere relativ mic în comparație cu piesele dp diesel, plus la diesel trebuie sa schimbi treptele la turații mari ca ai turbina și trebuie s-o fugărești oleacă. Recomand diesel pentru cei care merg mult extra nu în oraș.

| Adi88 a răspuns:

Nu recomand mașinile franțuzești, îs cumperi la pise și îs întortocheate la manopera și se defectează repede, apropo de Renault etc

| TwinCharged4Turbo a răspuns (pentru Adi88):

Stai cu o nemțească în garaj, nu?

| Adi88 a răspuns (pentru TwinCharged4Turbo):

Dap

| TwinCharged4Turbo a răspuns:

Sunt fiabile. Și motoarele sunt ok. De fapt, mașinile franțuzești și cele japoneze sunt cele mai fiabile. Doar că cele franțuzești sunt ceva de genul: "Mă mănâncă urechea dreaptă și mă scarpin cu mâna stângă."