| Swt9999 a întrebat:

Buna dimineata, ce sa aleg masina pe benzina sau motorina? Sunt incepator.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Nu contează dacă ești începător sau nu. Se conduce la fel. Intreținerea o face service-ul deci compartții să te decizi:

Benzina este produsul rafinat la temperatura cea mai ridicată, adică este cel mai curat şi cu conţinutul caloric cel mai mare pe care îl poţi cumpăra la pompă. Aceste motoare sunt mai silenţioase. Mai mult vibraţiile simţite la interior sunt mai mici. Un motor pe benzină este şi mult mai uşor ca unul diesel şi este şi mai economic la întreţinere. Chiar dacă acum preţul benzinei nu este mai mic în comparaţie cu cel al motorinei şi cheltuielile cu alte piese mecanice sunt şi ele mai reduse. În plus preţul total al unei maşini echipate cu un motor pe benzină este mai mic. Practic preţul maşinii se amortizează mai repede chiar şi dacă parcurgi distanţe mici. În altă ordine de idei principalul dezavantaj al motoarelor pe benzină este consumul mare de carburant. Chiar dacă producătorii de automobile au scos şi motoare mai economice pe benzină, cele Diesel au consum mai redus. O altă problemă care se mai pune la motorul pe benzină este gradul mai mare de poluare. Şi performanţele acestor motoare sunt mai reduse. Cuplul maxim se dezvoltă la turaţii mari

| Alexandru250201 a răspuns (pentru sierra1):

AI incurcat moroarele pe benzina cu motoarele Diesel. Diesel-ul polueaza mai mult, Dieselu-ul are performanta mai slaba iar la benzinar cai se dezvolta la turatii mari

| sierra1 a răspuns (pentru Alexandru250201):

Ba char de loc!
--------------------------------------------------------
Diesel-ul polueaza mai mult - nu prea e așa!

Dieselu-ul are performanta mai slaba - nici asta nu e de loc așa!

la benzinar cai se dezvolta la turatii mari - asta e un dezavantaj

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Benzina chiar daca bagi de 2 ori pe saptamana la pompa inspira incredere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Benzina.
motor mai rafinat
mai putin pretentios la intretinere
mai ieftina intretinerea
mai putin pretentios la combustibil iarna
mai liniste in masina
se incalzeste mai repede
polueaza mai putin

| mihai69 a răspuns:

Benzină; maşinile pe motorină încep să fie "gonite" din oraşele mari. Pentru economie poți pune GPL (pe diesel nu merge).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O masina pe benzina 1.4-1.6 e ideala pentru un incepator.

| kar1GaNNN a răspuns:

Motorina.
Motivul : daca esti începător si poate iti mai moare motorul câteodată pe motorina iti moare mai greu.

| xerxes1 a răspuns:

Benzina clar.
Dieselul se foloseste mai mult in agricultura, la locomotive si la carat cartofi la piata.
Nu ai sa vezi la F1 sau WRC masini diesel.
Fac mult fum vibratii si zgomot.

| DaniTDCI a răspuns:

Benzina

| Kogaion a răspuns:

Benzina, deja se incepe o lupta contra diesel-urilor, iar taxele vor fi din ce in ce mai mari.

| tottoshi a răspuns:

Motorina.

| SlickyOMG a răspuns:

Benzina pentru că nu este zgomotos, nu este greu de întreținut și poți să instalezi o butelie de GPL pe mașina.