| sskrillex96 a întrebat:

Am 2 intrebari in legatura cu aceeasi problema.
1. I-am dat unui prieten fara permis sa imi conduca masina (Audi a4 1.9 tdi) si dupa cam 1 km de mers, a oprit masina in rampa si a incercat sa plece cu ea, dar nu reusea si i-a murit motorul de vreo 4 ori timp in care o tura pe la 4000 de rpm, dar dadea prea repede drumul la ambreiaj. Si incepuse sa iasa fum de sub capota, miroasea urat. Apoi am luat eu masina si parca nu mai cupla ambreiajul cum trebuie. M-am speriat gandindu-ma ca s-a dus ambreiajul. Intrebarea este, se poate ca sa se strice ambreiajul asa repede sau a fost altceva, gen s-a supraincalzit pe moment? Dupa 30 de minute parea sa nu mai aiba nicio problema.
Si alta intrebare: Atunci cand materialul de pe discul de ambreiaj se toceste, unde se duce acel "praf" rezultat in urma frecarii?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Completez eu raspunsul lui mihai69: in cutia de ambreaj.

| mihai69 a răspuns:

Cred că știi că amândoi ați comis o infracțiune...
1. Ambreiajul a fost prea încins; după răcire a mers normal.
2. Curge pe jos, prin orificii special puse.

| CosminGK a răspuns:

Ambreiajul s-a supra incalzit.