| anonim_4396 a întrebat:

Am 4 roti (anvelopa+janta) si as vrea sa le vand dar nu stiu pentru ce masini si potrivesc. Dimensiunile sunt: 175/70 R13 82T ET38, 4 prezoane. Ma puteti ajuta?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Trebuie să spui și dimensiunile jenților - diametru interior la butuc, număr bolțuri etc.
De asemenea, tipul anvelopelor (vară, iarnă, all-season).
Cel mai simplu le vinzi separat.
Pune anunțuri pe OKAZII; OLX...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de distanta la prezoane.
Cea mai comuna distanta cu 4 prezoane este 4x100, si merge la:
Dacia Logan
VW Golf 3/Vento
VW Polo (modelul vechi)
Opel Corsa/Tigra
Opel Astra F
Opel Kadett
Opel Vectra A
Renault Twingo
Renault Clio/Kangoo
Insa la Logan, Astra si Vectra, nu prea poti pune jante de 13", de obicei se pun jante de 14"-15".
Doar la masinile de clasa mai mica se pun jante de diametrul asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mai sunt si alte distante, cum ar fi:
4x108 - ceva modele de Peugeot si Ford
4x110 - Audi 80 si altele

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Păi dimensiunile omologate la un autoturism se găsesc în Cartea de Identitate a maşinii. Dacă cunoşti pe cineva care foloseşte acele dimensiuni la maşină atunci poţi verifica. Însă dacă doar vrei să le vinzi, poatează un anunţ pe site-urile de profil, gen olx sau specializate. Crede-mă găseşti pe net cu grămada! Verifică anunţuri, vezi la ce preţ le vând alţii, pune şi tu un preţ negociabil şi apoi o să vezi!