| Andutzu01 a întrebat:

Salut, am achizitionat recent un scuter aprilia 50, vreau sa mentionez ca a stat 2 sau 3 ani nepornit.
Scoate mult fum si se simte un miros de ars dupa el.
Am schimbat bujia, am curatat carburatorul dar fumul si mirosul de ars n-au disparut.
Mecanicul mi-a spus ca problema se poate remedia singura dupa cativa km de mers, dar mi-a zis sa incerc si cu aditiv de curatarea conductelor de benzina si ulei.(rezervoare separate benzina si ulei, amestecul si-l face singur)
Niste sfaturi pentru a remedia problema?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Alt mecanic.
Trebuie curatate acele conducte si carburatorul, apoi reglat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai achizitionat recent o rablă, te a păcalit ăla care ti a vindut o, el a stiut ca este defect scuterul, dar daca a prins fraierul la ars de bani, cît ai dat pe scuter? Nu o poti repara cu sfaturi de pe TPU, ca nu este vorba de înlocuirea unui bec in bucatarie, scuterul trebuie dus in servis si sa se ocupe cineva meserias de el, si in cîteva zile o saptamana il face, dar ai bani de reparatie? Ca va costa muult.