| djfive a întrebat:

Salut, am avut anvelope cu seria 235/45R17 iar acum am montat 225/45R17
Menționez că 225 nu e înscris în cartea mașinii, există vreo problemă?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. nu iei itp
2. daca prinzi un control ramai fara certificat
3. daca faci vreun accident si dai peste un inspector zelor nu mai pupi asigurare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice abatere de la dimensiunea (nu seria) omologata in carte este o problema si se sanctioneaza cu amenda + retinerea certificatului de inmatriculare.
Se refuza si la ITP pe criteriul asta.
Exceptie sunt indicii de viteza si sarcina (de ex 95V), unde se pot folosi valori superioare.

| UserRo10 a răspuns:

Este simplu. acel 45 reprezinta procent din latime, deci automat 225/45r17 o sa aiba diametrul cu 1, 2% mai mic ceea ce se traduce asa
Viteza 10km/h real o sa ai 9.9
70km/h real o sa ai 69.1
130km/h real o sa ai 128.4
150km/h real o sa ai 148.1
Plus talon ridicat pentru nerespectare dimensiuni