| DaniiJDK a întrebat:

Am in cartea mașinii la anvelope 205/50/R16 și eu am anvelope 205/55/R16, ce pot pății? (De la cei de la RAR,rutieră, etc )

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa ramai fara certificat, sa nu treci itp ul

| OldSoul a răspuns:

In cel mai rau caz iti este suspendat talonul.
Iar in cazul unui posibil incident tu vei fi considerat din start raspunzator.

| Nexxon a răspuns:

Salutare!

La următoarea ITP ai putea să ai probleme, să nu treacă mașina de control.

Cei da la ISCTR te pot controla în trafic din punct de vedere tehnic, dar în extrem de puține cazuri controlează autoturisme. La un control ISCT ți-se poate suspenda talonul.

Dacă vrei să treci înapoi pe dimensiunile 205/50R16 găsești aici la prețuri accesibile anvelope bune: http://www.nexxon.ro/....../anvelope/

O altă soluție ar fi să fie trecută și dimensiunea 205/55R16 in cartea de identate a vehiculului. Cei care se ocupă cu înregistrarea mașinilor te pot ajuta, nu costă de obicei mai mult de 50 de lei.