| AlexSnd a întrebat:

Salut, am avut o foarte usoara tamponare cu un domn, avea foarte putin un abandon de la bara hulit, a rămas ca ne vedem a doua zi la service-ul x la ora 10, a doua zi eram acolo l-am sunat de 3-4 ori, mesaje si nu a mai răspuns. Am zis ca a lăsat-o asa si la câteva zile sa vad ca a fost si a declarat la poliție si eu nu. Mi-a fost reținut permisul de conducere pe 90 de zile si amenda (puteam sa raman la 30 sa dau acel test) si am plecat in Olanda. Intrebarea mea este, cum pot avea permisul aici dupa 90 de zile? Se poate sa se duca unul din părinți sa il ridice dacă face o procura? Sau prin ce modalitate poate unul din părinți sa il ridice?

Răspuns Câştigător
| BlackLight1987 a răspuns:

Permisul se eliberează personal. Se poate și prin procura legalizată la notar, dar trebuie să fii și tu cu părinții, la notar.
Cred ca ai putea sa faci o procura și in Olanda, in lipsa părinților, dar ea trebuie să fie ulterior tradusă de un traducător autorizat, și poliția română ar putea face probleme.
Cel mai simplu vorbește cu un notar și te va îndruma el, sau vino in tara si ridica permisul:-)

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca le faci o procura il pot ridica