| zmnmarius a întrebat:

Salut, mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 90 de zile si amenda in valoare de 1305lei, stie cineva daca pot sa imi ridic permisul de conducere fara sa plătesc amenda?
MULTUMESC MULT!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu o platesti dar vei intra pe lista datornicilor. In timp valoarea ei va creste. Asa că, plateste-o cat mai repede.

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

"Nu o platesti dar vei intra pe lista datornicilor. In timp valoarea ei va creste."

Nu intra pe nici o lista. De asemenea, nici valoarea ei nu va creste, amenzile nu genereaza penalitati de intarziere a achitarii sau dobanzi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, dar daca n-o platesti in 15 zile nu poti beneficia de plata a jumatate din minimul amenzii si apoi, daca este pusa in executare silita, vei plati amenda stabilita si in plus cheltuieli de executare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca nu o platesti, dupa 6 luni o da in debit la primarie, care te vor executa silit dupa ce s-a implinit termenul de asteptare, timp in care se adauga penalizari de intarziere, care vor fi mai mari decat amenda.