| HHTR a întrebat:

Am cumparat o masina cat de cat bunicica, am facut contractul de vanzare-cumparare mi-a dat talonul, cartea masinii etc etc. mai trebuie sa imi dea fiscalul ca sa o pot inmatricula pe numele tatalui meu sa pot plati mai putin la asigurare. Eu nu vreau sa mai schimb numerele de inmatriculare doar sa o trec la numele tatalui meu sa o conduc eu... Acum vin 2 intrebari!
1. Dupa ce iau fiscalul unde ma duc?
2. Unde o inmatriculez? Ca, sa fie inmatriculata pe numele lui tata.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand daca vrei sa o inscrii pe numele tatalui tau trebuia sa faci contractul de v-c pe numele lui sau sa I o vinzi lui acum. Pe urma mergi la finante sa o ia pe numele lui, pe urma la politie pentru transcriere

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Du-te la o firma de intermedieri cu toate actele si cu buletinul tau si al tatălui. Daca contractul este pe tine, mai faci unul intre tine si tatăl tau si ai rezolvat problema. Cei de la intermedieri îți vor spube ce e de făcut, practic trebuie luata in evidenta la impozit, apoi ai nevoie de un certificat de la anaf ca nu datorezi tva, iar in final la drpciv pentru înmatriculare.

| sierra1 a răspuns:

Du-te la o firmă de intermedieri. Comisionul lor e mai mic decât banii pentru drumurile pe care le-ai face tu la poliție, fisc etc.