| Johnell2004 a întrebat:

Salut! Am cumparat o masina si proprietarul mi-a oferit contractul de vanzare cumparare si fiscal dar fiind prima masina nu stiu daca mi-a oferit ce trebuie. Contractul e clar ca il am dar fiscalul, nu stiu ce inseamna. Fiscalul este trecut pe contract ca o scampila de la fisc sau cum?
Si mai am o intrebare. Proprietarul nu mi-a oferit instrainare, cum imi dau seama ca nu mi-a oferit. (pe certificat nu am instrainare). Am nevoie de un raspuns repede!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare auto are sus niste patrate in care semneaza si stampileaza functionarii de la primaria vanzatorului. Altfel nu e valid.
Nu stiu sigur cum mai este acum, eu la ultimele inmatriculari am mai avut pe langa contracte si o fisa de inmatriculare, care se vizeaza atat la primaria vanzatorului cat si la primaria cumparatorului, in luna inmatricularii. Cred ca la fel se procedeaza si acum.
Lipsa instrainarii pe certificat e si aia o mica problema, se cere.
Nu trebuia sa mergi de nebun sa cumperi masini, e o procedura destul de incalcita, si poti lua teapa foarte usor.