| Geobaros91 a întrebat:

Recent am cumparat o masina de la un intermediar si am facut contract de vanzare-cumparare si mi-a dat certificat fiscal ca o inscrisese la primarie la el. Intermediarul adica bisnitarul nu a inscris masina ci a lasat-o pe numele vechiului proprietar! Problema este ca contractul de v-c dintre mine si bisnitar a expirat ca au trecut 30 de zile de cand am cumparat-o si nu imi permit sa o inscriu din cauza timbrului de mediu. Intrebarea ar fi dak mai pot circula cu masina doar cu contract de v-c avand in vedere ca am inscris-o la primarie si am toate taxele platite sau risc sa am probleme cu politia! Dau funda
pentru un raspuns clar, multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca in talon, la rubrica "Instrainat catre" nu s-a completat nimic, poti circula asa, dar nu arata politistilor contractul, poti ramane fara talon. Le spui ca e masina unui prieten, sau a unei rude, vezi tu ce minciuna plauzibila gasesti.
Daca in talon s-a completat acea rubrica, ai dreptul sa circuli 30 de zile de la data scrisa acolo, sub numele celui catre care a fost instrainata. Daca au trecut 30 de zile de atunci, circuli si esti oprit, ti se retine talonul si nu il mai poti recupera, esti obligat sa platesti timbrul de mediu si sa o inmatriculezi pe numele tau. Practic iti imobilizeaza numerele, s-ar putea sa-ti ia si placutele de inmatriculare.
Situatia se poate intampla si daca proprietarul din acte afla ca inca circuli cu numerele lui (de exemplu nu platesti rovinieta si ii vine o amenda lui), face o plangere la politie ca nu ai radiat-o de pe numele lui, si la primul control, se intampla ce am scris mai sus.
Ideal ar fi sa cauti proprietarul si sa faci o procura prin care te faci responsabil de masina, daca talonul nu e inscriptionat.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masinile se inmatriculeaza la Serviciul de inmatriculari si nu la primarie, acolo se inscriu doar pentru impozit.
Daca vechiul proprietar a radiat masina si tu nu o inmatriculezi pe tine poti avea mari probleme, fapta de a circula cu o masina neinmatriculata constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ai facut act de vanzare cumparare cu bisnitarul care practic nu era proprietarul masinii. Daca proprietarul a radiat masina e caz penal ca cirucli asa cu ea... plus esti obligat ca la 30 zile de la cumparare sa o inmatriculezi pe numele tau.