| Ionutmariuo13 a întrebat:

Salut! Am cumparat si eu un scuter electric harley nou acum 4 zile. Pe site scria autonomia intre 35-45 km. Insa pe site scris ca e limitat la 25km/h pentru a nu necesita permis, etc. L-am comandat insa le-am spus sa il delimiteze si prinde 40. Ieri am fost la o plimbare si bateria a tinut 16-17km. El are 3 moduri de mers dar eu am mers numai pe cel de 40km/h. Sa aiba asta treaba? Daca merg cu 25km/h tine bateria cat trebuie?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Multe din acele caracteristici (la diferite produse) sunt puse aiurea. Sa-ti dau exemplu: cand eram tanar locotenet am crezut ce scrie in cartea tehnica a masinii si am scris corect in foaia de parcurs. Masina era aproape noua (sub 10.000 de Km). In cartea tehnica scria: 28 litri la suta de Km. Cand m-am dus sa realimentez am constatat ca la 3 masini aveam 180 litri de benzina lipsa. Masinile comsumasera in medie 34 litri. Noroc cu un subofiter batran care m-a ajutat si am refacut foile de parcurs.
La tine mai este si modificarea de putere care a facut sa consume mai mult.

| sierra1 a răspuns:

~Daca merg cu 25km/h tine bateria cat trebuie?~

cât (îți) trebuie, nu o să țină niciodată că sunt date imposibil de atins dar mai mult, in mod cert da

| Ionutmariuo13 explică (pentru sierra1):

Asa scrie pe site autonomia 35-45km

| mihai69 a răspuns:

O să te țină pe tine bateria 40 km doar dacă:
- ai 65-70 kg;
- mergi numai pe drum asfaltat perfect, orizontal, cu viteză cât mai constantă;
- vântul nu bate de loc, sau preferabil bate din spate;
- nu depăsești 20 km/h.
Oricare din cele de mai sus nu e îndeplinită, rezultă un procent de diminuare a autonomiei.

| VoidEternal a răspuns:

Daca mergi cu o mașină cu motor termic cu 80 de km/h, iar apoi mergi cu 150 de km/h îți consuma la fel?

E aceeași treabă și la "Harleyul" tau.

| Ionutmariuo13 explică (pentru VoidEternal):

Da, dar parca e o scadere prea mare de la 35-45 la 16.