| anonim1 a întrebat:

am facut 11 de km cu uleiul aral tronic F SAE5W30, si acum de putin timp (cam dupa 10 mii de km) mi-a scazut nivelul la ulei f putin, inainte de a avea acest ulei, am avut Castrol Magnatec 5w40 si nu mi s-a parut ca at masina a mancat ulei, acum ar trebui sa fac din nou schimbul, ce ulei sa imi cumpar, masina are 250 mii km, ford focus, 2001, diesel, va rog dati-mi un sfat! Mersiwinking

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Depinde ce masina ai. Incearca ceva de la Mobile One dar numai dupa ce faci o spalatura cu degresant fiindca acum ti-a scazut din cauza unor reactii chimie fiindca ai schimbat tipul uleiului. Uleiul nu se schimba nici o-data fara sa speli baia si cilindrii in mod profesional intr-un service, fiindca vei avea surpriza sa reactioneze chimic si sa iti scada iar nivelul, sau sa calezi motorul daca ii neutralizeaza anumite proprietati si devine lichid practic sau se coaguleaza!

| a1doru a răspuns:

Nu te mai lua dupa ce zice unu si altu'. vezi ce spune constructorul si baga ulei in consecinta. zici ca a scazut uleiul f.putin.pai tu ce ai vrea, sa nu consume ''gram'' la 10mii km, si in plus, un motor la 250k de km? inca nu s-a inventat motorul ala.[ba s-a inventat, da nu se fabrica.]rolling on the floor