| Andreimihai200 a întrebat:

Salut. Am intampinat o problema la masina. Am fost cu ea la un local sa mananc ceva cu niste prieteni si pe drum la iesire dintr-o intersectie am accelerat putin mai tare si a aparut in bord martorul acela in spirala si mesajul Engine Fault Garage dupa care s-a stins. La 50 de metri dupa motorul s-a oprit. Am pornit din nou fara probleme. Cand am ajuns am oprit motorul dupa care am vrut sa vad daca mai porneste si a pornit la sfert de cheie. Cand am dat sa merg acasa nu mai pornea deloc si imi tot aparea spirala cu mesajul respectv. Am lasat masina acolo si azi dimineata am fost cu un tester. La tester a aparut Eroarea la Engine Electronics: DTC(1) P1664 Activation of Pomp/Injector Valves:Electical error in circuit. Oare asta ce inseamna. Masina este un WV Passat b6 2.0TDI cod motor bmp. 2008

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pare destul de clar mesajul... ca ai o problema electrica undeva la pompa de injectie... un mecanic va vedea exact care e treaba.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E o eroare de alimentare, d'aia nu porneste.
Incearca sa-ti dai seama daca porneste pompa electrica din rezervor, cand pui contactul.

| johnnny123 a răspuns:

Înseamnă că o pui pe platformă și o duci la service.

Și poate că ar fi timpul să te gândești să o schimbi. Văd că nu este prima problemă pe care o are mașina, ai mai postat vreo 5 întrebări pe tema asta.