| Dumitru100 a întrebat:

Salut, pe un bmw e90 mi s-a aprins martorul "check engine" iar masina avea mai putina putere (am vazut ca masina face asa pentru a proteja motorul) dar dupa ce am oprit masina si am pornit.o din nou martorul nu se mai aprindea iar motorul trage la fel de bine ca inainte, a mai patit careva la fel?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Au patit multi sar... asta... Soferi romani.
Mergi la diagnoza, sa afli de ce intra in protectie.
La VW TDI se intampla frecvent treaba asta, din cauza geometriei variabile si a instalatiei de vacuum de slaba calitate.
Dar poate fi si de la EGR, furtune sarite, intercooler spart, senzori, injectie, etc.

| Ion_Ionel_Luis_1986 a răspuns:

Da eu am patit la fel pana s-a aprins si nu sa mai stins si nu se turează mai mult de 4000 de ture si mi-a zis ca trebui schimbat motorasul valvetronic