| Anonim12t a întrebat:

Salut,am inteles ca la mazda 6 2017 poti sa cumperi uneori doar piese originale si doar foarte putini mecanici stiu sa repare si e foarte costisitoare? Ca marca? Uneori trebuie sa astepti enorm sa ajunga piesele?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam așa e la orice japoneză

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceea ce spui sunt generalizari de la coltul blocului.
Orice masina relativ noua, aflata inca in productie si/sau in garantie, are preturi mari la piese, iar producatorul nu prea da licente altor firme, sa faca piese de schimb pentru ea, pentru a nu afecta imaginea si fiabilitatea masinilor pe care le vand ei. De asta la o masina din 2017 gasesti mai mult piese originale, la pret usturator.
Cat despre mecanicii care "nu le stiu", probabil vorbesti de cei care nu prea stiu nici la Juke 2012 (exemplu). Daca e mecanic cu documentatie platita la zi, si a reparat gama anterioara Mazda, se va descurca lejer si la Mazda 6 2017.