| dny221 a întrebat:

Salut, am intrebat mai multi "mecanici" sa spun asa! daca pot pune pe o dacie 1310 tractiunea 4x4 de la camioneta! toti mi-au zis ca nu... unu ca da dar nu rezista motorul, voi ce idee aveti! vreau o parere ca sa stiu sa ma mai apuc sau nu de masina happy sa nu bag banii degeaba in ea, oricum ma tenta sa-i pun si un motor mai puternic de ex :1.6 L care se gaseste pe bmw din anii 92-98`( p.s stiu ca trebuie sa schimb multe ) dar ma intereseaza daca pot sa-i pun 4x4! Dau funda!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate face berlina 4x4 cu piese de papuc, daca modifici podeaua, sa incapa cutia de papuc si sa aiba traseu cardanul, pui motor cel putin 1.6 (de papuc sau Nova), transmisia de papuc, si punte spate cu grup.
Motor de BMW pe Dacie poate reusesti sa pui, dar cu transmisia de papuc nu stiu ce ar iesi. Transmisia 4x4 facuta de Dacia, e pentru a iesi din padure incarcat, pana la asfalt. Nu e 4x4 permanent, cum e sistemul Quattro, pentru viteza.
Cei care au vrut dacie mai performanta, au trecut la motoare de Renault sau Volvo, in mare parte.
Este si o Dacie 4x4 in tara, care participa la raliuri, insa nu stiu ce piese mecanice a folosit. Ii poti gasi topicul pe www.forum.4tuning.ro
E una galbena, cu numar de TM