| Tudor_Ionut_1986 a întrebat:

Am o masina cu telecomanda si are un motor cu perii adica cu carbuni si are 2 fire cum e si mormal plus si minus problema este ca vreau sa il schimb cu unu fara perii pentru a mari performantele dar problema este ca are trei fire motorul fara perii aveti idee daca pot sa il pun? Sa nu il cumpar degeaba. Multumesc

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unde vei lega al treilea fir?

Motoarele fara perii sunt de curent alternativ, cu putere de la cateva zeci de Wati in sus si au greutate de peste un kilogram.
Intr-o masina cu telecomanda ai un motoras cu perii, care functioneaza cu curent continuu, de la baterii.

Nicicum nu se va potrivi lungimea cu latimea, respectiv "ideea" ta cu practica.

| baru a răspuns:

Toate motoarele electrice au perii colectoare. Motoras pentru masinute cu telecomnda nu am vazut doar cu perii.