| Berzunțeanu_Mihai_1991 a întrebat:

Salut,
am o Dacia Solenza si de aproximativ un an ma tot chinui cu cheile in sensul ca la inceput una mai facea probleme si nu pornea intotdeauana cu ea, asa ca am inceput sa folosesc cheia de rezerva.
Acum cheia de rezerva nu mai merge absolut deloc, iar cea,, principala,,(cu butonul pentru inchidere centralizata) merge doar cand are chef happy. Uneori merge din prima iar alteori stau si 15 minute pana reusesc sa plec cu masina.
Am fost la Dacia si mi-au spus ca e cheia si ca ma costa 350 lei pentru o cheie.
Nu sunt convins ca e cheia pentru ca atunci cand incerc sa plec cu cheia de rezerva nu pleaca niciodata iar cu cea principala doar uneori, insa la ambele cand dau cheie i-mi pleaca electromotorul, ca si cum incearca sa porneasca, insa din cate stiu eu daca s-a dus cipul de la cheie nu mai porneste nici electromotorul...
Nu vreau sa dau banii degeaba si sa raman cu problema in continuare si de aceea va intreb pe voi care ar fi problema de fapt?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand nu citeste chipul, demarorul se invarte, dar nu porneste motorul. Mie la o Skoda cand nu-mi citea chipul, imi ramanea aprins in bord un bec galben, dar nu stiu daca are Solenza asa ceva.
Decat sa dai acei bani, eu as fi de parere sa incerci un contact + set de chei din dezmembrari, in prima faza.

3 răspunsuri:
| CosticaShtrengarul a răspuns:

Pai prima problema e ca ai Dacie. Fa ceva in legatura cu asta si revino.

| Gogu06 a răspuns (pentru CosticaShtrengarul):

Poti sa stai linistit, lui cel putin nu ii cade lantul.

P.S.: 1. Daca era cheia, se strica doar una nu ambele deodata.
2. Sa nu fie o problema la contact.

| CosticaShtrengarul a răspuns (pentru Gogu06):

Hilara remarca happy Eu doar glumeam mai devreme, chill