| Annon6969 a întrebat:

Salut! Am o dilemă, recent am cumpărat un motor trifazat de 1.8kw si s-a ars. Momentan nu am sunat la niciun atelier de bobinaj dar mă gandeam că il pot bobina eu, tocmai ce am facut instalatia la casă si mi-a ramas foarte mult fir de cupru de 1mm... am inteles că pentru bobinare trebuie o sarma speciala deja izolata asa că ma gandeam să folosesc acel cupru deoarece este deja izolat, dar nu stiu dacă pot face asa ceva!? Este ok? Dacă sunteti in domeniu vă rog ajutati-mă, sau macar spuneți-mi cat m-ar costa să il bobinez! Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru bobinarea motoarelor trifazate trebuie folosita sarma de bobinaj dublu lacuit, de sectiune identica cu ceea originala.
Deoarece bobinarea unui motor necesita scule, materiale si echipamente speciale specifice (precum si experienta in asemenea bobinare), nu-ti recomand sa te apuci tu, ne-avand cele mentionate inainte.
Cel mai bine este sa apelezi la un atelier de bobinaj specializat.

| KovacsB a răspuns:

Se poate bobina si acasa. Uite aici cum se face.
https://www.youtube.com/watch?v=hd9e7cx_qkc

Eventual te uiti de mai multe ori la filmare.Eu cred ca in cativa ani daca iti dai interesul o sa poti si tu.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Nu vei putea să-l bobinezi corect, fiindcă îți lipsesc sculele necesare, conductorul izolat special, alte accesorii electroizolante și de legătură, cuptor, etc. Bobinajul bun este făcut de bobinatori dedicați, pasionați, care au ce le trebuie și cunosc bazele de calcul.

| Annon6969 explică:

Tot ce doresc să stiu este dacă se poate bobina cu conductor electric folosi la instalația electrică a casei.

| KovacsB a răspuns (pentru Annon6969):

Se poate.
Se dezizoleaza si se pune pe o masina de trafilat unde i se modifica diametrul de la 1 il face de 05. Apoi se izoleaza cu un lac special rezistent la temperatura.