| pavdany92 a întrebat:

Salut
Am o întrebare deoarece nu le prea am cu înmatriculările auto, dacă achiziționez o mașină pe numele meu în contractul de vânzare cumpărare este posibil sa o înmatriculez pe numele altcuiva sau trebuie sa fie înmatriculată pe același nume ca cel din contract?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa faci mai departe un alt contract cu cel care o inmatriculeaza... sau mai simplu faci din prima contractul pe numele celui care o va inmatricula

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil, inmatricularea se face pe numele cumparatorului din contract.
Ca o exceptie se poate adauga, pe certificatul de inmatriculare, si alta persoana, daca soliciti asta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Faci contract V-C direct pe persoana pe numele careia urmeaza sa inmatriculezi masina.
Contractele V-C nu sunt 'foarte oficiale' la noi in tara, sunt mai mult formulare, si conteaza corectitudinea datelor de acolo.
Ai grija sa corespunda semnatura vanzatorului de pe certificat, cu cea de pe contract.
Eu am cumparat ultima masina pe numele lui taica-miu, si el nici nu stia laughing Abia la serviciul de inmatriculari a venit si el.