| andrei131cp a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, am luat o masina si am facut contractul de vanzare cumparare, stiam ca masina trebuie sa o iau in 30 zile in evidenta la primarie ca este masina mea si in 90 zile trebuie inmatriculata pe numele meu, asa este?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, daca nu o inmatriculezi pe tine in maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare se suspenda inmatricularea si nu poti circula legal pe drumurile publice, fapta ar fi infractiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da

| adryang78 a răspuns:

90 de zile este perioada maximă, după care se suspendă dreptul de înmatriculare. Nu aștepta atât, sfatul meu, fiindcă riști să te lovești de ceva detalii birocratice și să nu te mai încadrezi în perioada asta.

| gherry a răspuns:

Da, asa este.