| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare. La 16 ani poti conduce Smart Fortwo?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, la 16 ani poti conduce doar masini cu, capacitate cilindrica maxima de 500 cmc, cu permis B1.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul il gasesti daca o sa compari caracteristicile tehnice de la categoria B1 cu cele ale masinii respective, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Din cate stiu nu se poate, caracteristicile tehnice depasesc categoria B1. Se pot conduce masini gen microcar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pe camp