| Lăcătușu_Ionuț_1905 a întrebat:

Ce mașină s.ar putea conduce la 16 ani? Care din astea sunt mai potrivite din toate punctele de vedere : Smart roadster,Smart fortwo,Smart fortfour,Toyota ip, Hiundai i10

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 16 ani si cu permis de categoria B1 se pot conduce masinile care se incadreaza in aceasta categorie, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Ca sa vezi care se incadreaza verifica la fiecare cele 2 caracteristici prevazute, respectiv greutatea si puterea motorului.

| alessia5158 a răspuns:

Niciuna! --- trebuie sa ai 18 ani impliniti si carnetul de conducere in buzunar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din lista ta absolut niciuna nu intra la categoria B1 sa o poti conduce la 16 ani.

Doar cutii de conserve precum Aixam sau Microcar intra la categoria aia

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mașina de cusut.