| Moca_Emanuel_1980 a întrebat:

Salut, am o intrebare legata de un motor, cel de la Opel Astra H 2005, 1.9 diesel 150 cp. este bun motorul? si care este consumul pentru el?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E foarte reusit motorul, si are piesele ieftine, fata de alte dieseluri cu aceeasi tehnologie.
Consumul mixt e undeva pe la 7%, extraurban... Depinde cum mergi. E un motor ce te poate alerga 160-220km/h fara probleme, dar bineinteles ca nu o sa consume 5% asa. Caii aia se hranesc cu motorina.
Te sfatuiesc sa nu il cumperi daca vrei sa circuli mai mult in oras, la viteza mica, pentru ca e prevazut cu DPF, si nu ii place deloc condusul incet. Alege 1.3 CDTI sau 1.7 CDTI, pentru oras si consum.
Motorul 1.9 CDTI e de fapt "imprumutat" de la grupul Fiat, si e intalnit sub emblema JTD pe Alfa Romeo, sau pe Saab, cu emblema TID. Sunt mult mai reusite decat 1.9/2.0 TDI de la VAG, 1.5/1.9 DCI de la Renault sau 1.8/2.0 TDCI de la Ford.