| anonim_4396 a întrebat:

Am un Opel Astra G, motor 2.0, diesel, an 2003. Intrebarea mea este: De ce nu imi sta motorul pornit la relanti?(checkengine-ul apare in bor)

Răspuns Câştigător
| octa2021 a răspuns:

Iti este infundat catalizatorul, si cred ca si cunductele de circulare a gazelor.
Trebuie sa t-e duci la un servis auto si acolo sa-ti curate instalatia de pe unde circula gazele precum si catalizatorul(sau il inlocueste daca este cazul), trebuie verificata si supapa de deschidere/inchidere precum si sonda lambda (amonte si aval). Este destul de greu asa ca asteaptate si la un pret pe masura.

Atentie!
Majoritaea mecanicilor nu stiu sa remedieze aceasta defectiune si o sa-ti reseteze prin diagnoza ca sa-ti dispara martorul si mai fac ei niste "retusuri" ca sa-ti porneasca.
Du-te si cauta un mecanic auto sau un inginre bun care sa-ti faca o treaba buna.

Bafta.

2 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Din cauza ca se aprinde becul, daca nu s-ar aprinde ar merge bine.

| Cristiaan232 a răspuns:

Fii mai explicit, vreau sa stiu cauzele. nu face tot timpul asa (masina nu a fost condusa de 6 luni dar pornita a fost)