| coadadematura a întrebat:

Salut.
Am o intrebare pentru cei care se descurca la uleiul pentru motoare.
Am un seria 525d f10 2012, cumparat acum 3 luni, trebuie sa ii fac schimbul de ulei. Stiu ca cea mai buna vâscozitate pentru diesel este 5w30 cu codul LL04 insa care producător vi se pare mai calitativ?
Ce ati alege dintre Ravenol, Liqui Moly, Motul si Castrol? Precizez ca fostul proprietar a pus Liqui moly la motor si cutie.

2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Eu personal sunt fan Castrol dar aici contează mult și fiecare ce experienta are

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Castrol sunt mana in mana cu BMW si ei le produce uleiul proprietar dar daca fostul proprietar a pus Liqui Moly si a mers bine atunci pune si tu Liqui Moly, exact acelasi ulei. Ravenol se descurca mai mult la motoarele Vag si Motul la motoare de Renault