| Fr3You a întrebat:

Salut,

Am o intrebare, poate e putin stupida, insa vreau sa ma asigur. Computerul de bord al masinii e cel de la volan sau cel de la mijlocul masinii? deasupra climei si radioului? Precizez ca este vorba despre un Renault Clio 3

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

O masina cu computer are mai multe computere, module zile cum vrei.Are unu principal si inca nu mai stiu cate secundare,toate comunicand intre ele.
ABS si ala are un computer,de regula este acolo pus linga ABS,airbagurile au si ele un computer si asa mai departe,depinde de brand,fiecare masina le are montate in diverse locuri.
Computerul principal,la multe masini este in compartimentul motorului,altele au pus chiar pe motor cum e la bmw,mercedes,altele il au in interiorul masinii.
Am spus compartimentul motorului,dar de fapt este pus pe undeva pe linga pompa de frana sau cum se numeste acolo spre parbriz.
Dar asezarea lor nu depinde doara de brand ci si de model de an.
De regula computerul principal este la vedere, adica il poti vedea, restul is ascunse prin bord, pe sub presurile din masina, prin consola din mijloc, etc.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Computerul de bord al masinii are mâinile (citește terminale) mai lungi așa incât ajunge și la ceasurile de lângă volan și la aerul condiționat și la infotainment