| williams a întrebat:

Salut, am o intrebare sunt masinutele alea cu 49cm3 sau 50cm3 daca sunt pe 50cm3 se mai poate face atestat ca am doar 14 ani si stiu reg de circulatie semnele si tot felul?

Răspuns Câştigător
| Foca a răspuns:

Salut. Hay ca sunteti destepti de rupeti dragi mei. Williams, sunt in Belgia si am vazut foarte multe masini de aceasta capacitate, adica capacitatea este un picut mai mare, dar viteza maxima este 45km/h. Aici poti conduce fara nimic dar sunt foarte scumpe 3000€-4000€, ceaa ce nu se merita. Dar cred ca in Romania trebuie sa ai 16 ani si sa faci cursul acela de legislatie, care stai 2 saptamani sa il faci.
Succes.
Ciaohappy

2 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Masina de 50 cmc? Acea masina ar puta pleca dupa loc doar pe trailer... Cred ca te referi la masina care se pot conduce de la 16 ani dar nu masini de 50 cmc... asa ceva nu exista. Eventual te referi la cele pana in 500 kg si cu o putere mai mica de 44 kw care intr-adevar se pot conduce de la 16 ani cu B1 sau masinile electrice de 3, 4 sau 5 cai care se pot conduce fara nimic in zonele industriale private, paduri si zone de agrement PRIVATE, rezervatii naturale etc. dar nu pe drumurile publice! Daca prin absurd vei gasi o masina de 49 cmc oricum nu ai putea sa o conduci pana la 16 ani conform legii deoarece necesita atestat de legislatie rutiera daca are maxim 49 cmc.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu poti conduce pe drumurile publice in mod legal. Vei putea conduce, de la 16 ani si cu un certificat de absolvire al unui curs de legislatie rutiera, pe cel care se incadreaza in categoria moped, respectiv vehiculul cu 2, 3 ori 4 roti, al carui viteza prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu CC ce nu depaseste 50 cmc si puterea motorului de cel mult 4 kW (art.6, pct.21 din OUG nr.195/2002 - Codul rutier). Daca este mai mare(masa intre 400 kg si 550 kg) si cu viteza mai mare iti trebuie si permis de conducere subcategoria B1. Numai bine!