| hek a întrebat:

nu stiu cum sa ma exprim dar vreau sa-mi iau un scuter aproape 50cm3 oare imi trebuie ceva la el adica vreun atestat ceva? multumesc pentru sfaturi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.195/2002 - Codul rutier - daca se incadreaza la categoria moped (vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW) ai nevoie sa urmezi un curs de legislatie rutiera si sa obtii certificat de absolvire. Daca este mai mare atunci ai nevoie de permis de conducere subcategoria A1. Numai bine!

3 răspunsuri:
| 9gag a răspuns:

Potrivit noului cod rutier care este in curs de aprobare, vei avea nevoie de permis de conducere si pentru scuterele sub 50 cm3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie atestat

| gfy a răspuns:

Da, iti trebuie` licenta.