| mikey02 a întrebat:

Salut, am o Lancia lybra 2002 cu radio, casetofon si ecran "multimedia" toate intr-un panou pe bord. Din cauza ca masina duce lipsa de bluetooth, aux, porturi usb si altele am cumparat un radio care completeaza lipsurile. Am bagat contectorii iso A si B de pe masina direct pe radio fara conectorii din cutia radioului pentru ca aparent fiecare fir e la locul lui daca ma iau dupa diagrama. Radioul se aprinde si merge normal insa nu am sunet la difuzoare. Pe langa conectorii iso mai sun un rand de conectori (albastru, verde si galben) si nu stiu daca trebuie conectati si aia pe undeva sau trebuie sudate alte fire. Am cautat mult pe internet dar nu am gasit nimic legat de conectorii aia 3 si daca sunt sau nu problema lipsei de sunet. O rezolvare pentru aceasta problema?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ia o baterie de telecomanda (1, 5v) si vezi daca firele din mufa B corespund cu difuzoarele din masina. Bagi + si - la fiecare difuzor, si ar trebui sa auzi un pacanit usor in difuzorul corespunzator locatiei din mufa. (nu afecteaza cu nimic testul, e tensiune mica)
Daca se aude pacanitul, inseamna ca problema este la noul player.
Daca nu se aude pacanitul, s-ar putea ca masina sa aiba ceva amplificator pe undeva, care sa functioneze printr-o comanda de la playerul OEM.
Pe google cel putin, gasesc amplificatoare pentru Lybra, deci este foarte posibil ca din fabrica sa aiba alta conectica, iar firele de difuzoare sa plece din amplificator, nu din player.
Daca este asa, cauta o solutie de a duce semnal din RCA-uri in acel amplificator, ca sa pastrezi puterea originala. Playerele aftermarket, daca nu sunt branduri precum Kenwood sau Alpine, nu au puterea la fel de buna precum cele originale.

| relian a răspuns:

Asa este cum spune turbina, tu ai acel radiou, dar merge rpintr-un amplificator, asa folosesc mai toti fabricantii de masini.

Tu ai dat doara curent acelui radio ce ai luat, semanlul ar trebuie conectat la acel apmplificator, pe unde o fi bagat la masina ta, tu trebuie sa stii, ori sa cauti sa afli.
Baga pe Youtube " 2002 Lancia Lybra audio amplifier location " vezi ce gasesti, sau media amplifiere location, vezi tu cum formulezi si poate gasesti video.

Daca ai amplificator, atunci semnalul de la radio asta ce ai pus acum, trebuie legat la cablu ce duce la acel amplificator, trebuie sa stii care este acel cablu, verifica pe radio ala original al masinii.