| rem1x70 a întrebat:

Detin un Ford Focus Mk1 1.8 TDCi și am o problemă cu radioul RDS E.O.N 6000…
Stateam linistit in masina, cu motorul pornit si ascultam muzica.
La un moment dat, am vrut sa dau mai tare din comenzile de pe volan la o piesa, insa nu mergea. Initial am crezut ca e la maxim, insa se auzea prea incet ca sa fie la maxim, asa ca am incercat sa reglez volumul si din comenzile radioului, insa la fel, nu mergea.
Am apasat pe butonul de radio FM si a mers, insa radioul isi schimba posturile singur.
La un moment dat, s-a oprit din a mai schimba posturile si nu se mai auzea nimic si asa a ramas.
Am incercat sa sting si sa aprind radioul, insa niciun rezultat.
Am o piza cu ce scrie pe radio atunci cand e pornit.
Scrisul acela ramane chiar daca radioul este stins…

https://m.imgur.com/gallery/2VFjxiA

Daca a mai intalnit cineva o astfel de problema, va rog sa ma ajutati si pe mine.
Multumesc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Mentionand ca posturile de radio se schimba singure, inseamna ca nu ai setat si salvat nici un post de radio, de aceea el este in permanenta cautare, de alte posturi.
Va trebuii sa inveti sa setezi posturile, si sa le salvezi.
La fel va trebuii sa faci si cu volumul, trebuie setat sau trebuie verificat daca este corect montat la boxele masinii sau amplificator.