| catalin542000 a întrebat:

Salut. Am o masina al caror jante sunt R19, iar dimensiunile cauciucului sunt de 255/45/19.

S-ar potrivi ope janta daca asi pune un cauciuc de dimensiunea 255/40/19?

Dar 245/45/19? (banuiesc ca aici nu ar mai merge pentru ca 245 este latimea cauciucului pe janta), dar ma gandesc ca 40 ar fi inaltimea, sau procentajul din latime, mai exact cat de groasa sau subtire sa fie balonul.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce scrie in CIV?
acolo producatorul a trecut toate marimile compatibile.

| sierra1 a răspuns:

Ce-ar fi (pentru binele tău!) să folosești EXACT ce scrie in civ?

| dolceromania a răspuns:

Da poți schimba atâta timp cât toate cauciucurile șanț pe 19 restul nu contează, daca ai in talon tu știi...

| Carbit9669 a răspuns:

Teoretic la prima dimensiune nu s ar modifica decat inaltimea anvelopei iar la a doua micesti latimea. Teoretic ar merge fara problema dar ti as recomanda sa pui dimensiunile trecute in carte mai ales daca ai o masina mai speciala din punctul de vedere al traciunii