| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pot suda o baie de ulei din aluminiu pe masina?
Si un cauciuc cu dimensiunea de 195.65.r15 Vine pe o janta de tabla de 15 pentru golf 4?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se poate suda baia de aluminiu, insa trebuie sudura in aluminiu, care e destul de scumpa, de la 20 de lei pentru fiecare centimetru sudat.
Cat despre janta, pentru a sti compatibilitatea intre anvelopa si janta, trebuie sa stii latimea acesteia (j). La Golf, probabil e o dimensiune de 6-6.5j, care poate primi cauciuc de 195.

| TicTac47 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Stiu ca se sudeaza baia, a mai fost sudata de doua ori.
Dar intrebarea era daca se poate direct pe masina fara sa o mai dau jos.
Si in legatura cu janta am rezolvat.
Am de aluminiu dar cel de la vulcanizare mi-a spus ca le am cu 7j ceva gen.
Si ca cel mai potrivit cauciuc pentru jante ar fi 205, 60, 15.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TicTac47):

Baia nu se poate suda direct pe masina. In primul rand, procedeul este mult mai greu, sudura in aluminiu se face ca o 'turnare', e greu sa o faci in sus.
Si in al doilea rand, chiar daca teoretic golesti motorul de ulei, ramane un rest de ulei inclusiv in baie, iar acesta e inflamabil. O sa ia foc motorul.
Plus ca trebuie curatata foarte bine, polizata putin, si degresata, pentru a putea face sudura.
La janta 7j, e posibil sa fie 205 cea mai mica dimensiune suportata.
Acum nu stiu, mergi pe 'mana' vulcanizorilor. Ca fapt divers, am vazut anvelopa de 155, pusa pe janta de 8 sau 9j. Bineinteles, nu cred ca e legal asa ceva, dar ala circula linistit.
Asa arata realizarea :)) http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=2233177&d=1321898949

| TicTac47 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Am inteles, Merci big grin

4 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Baia trebuie demontata si se poate suda.
Restul nu am inteles ce vrei.