| sebywarlord a întrebat:

Salut, am o masina [Opel calibra] foarte veche,fara acte fara nimic, a fost a bunicului meu,si am aprobarea lui sa o duc la fier vechilaughing oke intrebarea mea este: am nevoie de acte sa o pot tracta? Din anumite motive nu vor tigani de la fier vechi sa vina dupa ea si trebuie sa o tractez eu,dar nu vreau sa fie probleme cu politia in legatura cu actele, o pot tracta sau nu?happy
mersi

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Ai voie să o tractezi doar dacă ai RCA valabil, talon, nu contează pe numele cui, un șofer cu permis B și să nu aibă defecțiuni la instalația de frânare și la direcție. Altfel trebuie dusă pe platformă.

19 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din cate stiu, nu se tracteaza ci se transporta pe platforma( mai ales ca masina nu are acte). Tiganii stiu ei ce stiu --- niciodata nu fac, daca ies in pierdere!

| sebywarlord explică (pentru alessia5158):

Trebuie tractata in jur de 60 KM, probabil nu le iasa bine la benzina ...au spus ca daca o aduc eu mi-o cumpara, dar acu m-am gandit sa o dau pe pieselaughing ma interesez cat sunt piesele etc, vad eu ce fac

| akka4 a răspuns:

Legal, ca sa o poti tracta, iti trebuie acte, si sofer cu permis de conducere (sa nu fie incepator). dar daca ai soarta sa nu te prinda politia merge si fara actewinking daca nu risti nu castigihee hee

| sebywarlord explică (pentru akka4):

POermis nu am, luni am picat orasu laughing) [nu dormisem noapotea aia si nu am acordat prioritate laughing ] marog
are varul meu permis de 3 ani deci am cu cine sa o tractez, cred ca o voi duce vinerea asta happy sau ar fi mai bine sa o dau pe piese? are motor 2.4 benzina, cutie tiptronica, scaune de piele, ce ziceti? sa o dau la fier vechi sau pe piese?

| codrinstefan2103 a răspuns (pentru sebywarlord):

Eu aș da-o pe piese în locul tău. La fier vechi îți iei vreo 10 bastoane pe ea, dacă.

| akka4 a răspuns (pentru sebywarlord):

Iesi mai profitabil pe piesewinking numai motorul si cutia. sa nu mai punem alternator, electromotor, etc. piese care sunt foarte cautate mai ales pentru un opel calibra(nu prea se gasesc piese). la fier vechi ti-o cantareste, iti scade cateva kg pe tapiterie, furtune, plastice, etc si nu te alegi fix cu nimicwinking

| sebywarlord explică (pentru akka4):

Mi-e frica sa nu fie furata,masina a luat-o bunicamiu pentru ca avea un vecin datorie la el, si ala se ocupa cu prostii, si nu vreau dosar penal sunt tanarlaughing
tigani de care vorbesc eu imi iau masina fara acte etc si o fac cub direct deci nu o mai gaseste nici FBI-ul daca e cub, dar pe piese poate ma gaseste careva si sa vezi atunci laughing, asta daca e furata, nu vreau sa risc

| akka4 a răspuns (pentru sebywarlord):

Pai nu trebuie sa ai masina intreaga. mai ia cativa prieteni cand nu aveti ce face si in maxim 1 sapltamana lejer e dezmembrata. dupa cauti clienti de piese si asta estewinking faci seria de la sasiu disparuta si poate sa vina si FBI si CIA dupa tine ca nu are ce sa iti mai face. nu au cum sa dovedeasca, ca masina a fost furata atata timp cat nu exista acte si o plangere la politiewinking daca era sa fie furata te cautau ei mai demult, mai ales ca vecinul tau se ocupa cu prostii de genul asta. tu chiar crezi ca politia nu stie ce se intampla prin oras/sat-ul lor? au "sifoanele lor"winking deci stai linistit

| akka4 a răspuns (pentru sebywarlord):

Masina imi era mie buna laughing sa ii tai capota si sa ma distrez cu ea pana la epuizare laughing

| sebywarlord explică (pentru akka4):

Asta m-am gandit sa facem si noi cu ea, dar cum in RO e saracie, mai bine o vand, eu am alt film, vreau sa imi iau o mobra sa ma dau si eu aiurea prin apdure laughing offroad cu mobraoh go on

| akka4 a răspuns (pentru sebywarlord):

Da dar vezi o vinzi tu la tigani, dar tiganii sunt hoti ai dracu, scot profit bun din eawinking. da da bun si offroad cu mobrawinking dar mie imi place mai mult caterinca in masina taiata cu tovarasii morti de betilaughing) sa agatam gagici rolling on the floor

| sebywarlord explică (pentru akka4):

Stiu ce zici, dar pe camp consumala ce motor are [2.4 benzina in ****] si bunicamiu crede ca o vindem sa avem bani sa merem la mare in iulie laughing) pana la urma pe piese cred ca o dau am vbit cu tovarashii o ducem undeva si o dezmembram sa nu vada mosu ca face crize ca ii dezmembram masina e batrran nu stie el, are incredere in tiganii de la fier vechi laughing

| akka4 a răspuns (pentru sebywarlord):

E ce-l mai bine asa pe piesewinking ce sa ai incredere in tiganilaughing astia incearca sa te fure in fata mama lor de negrituri. tiganu e tigan si in ziua de pasti rolling on the floor

| sebywarlord explică (pentru akka4):

Mda stiu cum e cu tiganii laughing pe piese o voi da pana la urma, cred ca sambata cand e mai cald imi iau verisorii si incepem sa dezmembram laughing
C-klasse-ul din avatar e al tau?laughing

| akka4 a răspuns (pentru sebywarlord):

Cel din avatar nu.hee hee al meu este in parcare. big grin l-as fi pus pe al meu dar cand am facut contul aici nu il aveam laughing a venit mai tarziu. dar merge si asta dupa googlewinking

| sebywarlord explică (pentru akka4):

Din ce an e C-ul tau? tot 2009-2010?laughing

| akka4 a răspuns (pentru sebywarlord):

2008. de unde bani de un 2010 laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca o tractezi si te prinde politia e de dosar penal.Nu ai voie sa circuli cu o masina neinmatriculata, fie ea si tractata. O duci frumos pe platforma.

| Maffi a răspuns:

Nu ai nevoie de acte pentru o tracta.