| Masinadescris a întrebat:

Am vandut recent o masina Opel Astra inmatriculata, cu 1600 de lei. Si a ramas tot pe numele meu,si noul proprietar urma sa isi depuna acel fiscal la primaria lui,si sa plateasca el impozitele apoi etc. Am facut contract legal cu dansul,nu la notar,ci la o alta institutie care se ocupa cu aceste acte. Astazi m-a sunat acea persoana si mi-a zis ca i-a mai cumparat la masina anumite piese(desi masina functiona normal,si a testat-o cativa zeci de km inainte sa i-eu vand), si ca apoi nu a mai avut bani si de alte piese, si a trebuit sa o vanda la fier vechi cu 600 de lei. Si acum m-a amenintat ca vine cu mai multe persoane la mine acasa si ma bate daca nu ii mai trimit inca 200 de lei, si ca doar daca ii trimit 200 de lei imi da actele masinii ca sa o pot radia si ca sa nu mai platesc impozit. Ce pot face in aceasta situatie? Cui trebuie sa ma adresez?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti adresa politiei. De asemenea te poti duce la Serviciul de inmatriculari si apoi la organul fiscal cu contractul si sa soliciti radierea de pe tine.

| Masinadescris explică (pentru Ioandelasal):

Ok.dar,din cate am inteles, am nevoie de actele masinii si de chitanta cum ca acea persoana a dat masina la fier vechi, si am inteles ca fara aceste acte nu pot radia masina. asa sa fie?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Masinadescris):

Tu ai vandut deja masina si i-ai dat actele respectivului si nu te mai intereseaza ce face persoana respectiva cu masina. Doar daca ti-ar fi restituit-o si ai fi dat-o tu la fier vechi ai avea nevoie de acel act.

| Masinadescris explică (pentru Ioandelasal):

Masina era euro 2, si ca sa nu ma fie nevoit sa plateasca taxa de mediu daca si-ar fi inmatriculat-o pe el,am ajuns la urmatoare intelegere: am mers la primarie,am scos fiscalul,si apoi acea persoana urma sa isi duca fiscalul la primaria lui,cum ca masina apartine lui acum,in cazul in care ar fi luat amenzi sau altceva,sa nu imi vina mie acasa amenda,ci la el,fiindca masina i-ar apartine lui. Deci, masina e inmatriculata tot pe mine. Deci, am nevoie de actele masinii ca sa o radiez, nu? Eu sunt proprietarul masinii, adica e trecuta pe numele meu.

regis
| regis a răspuns:

Daca ai scos "fiscalul" de la primarie, masina nu mai figureaza pe tine si nu mai platesti impozit pentru ea. Ca sa fii insa sigur de acest lucru, poti merge pana acolo sa verifici daca mai figureaza sau nu in evidenta lor. Iar daca figureaza, o copie CIV, o copie talon si contractul de vanzare cumparare iti sunt suficiente pentru a o radia. Talonul poate fi inlocuit de o declaratie pe proprie raspundere data in fata notarului cum ca acesta a fost pierdut in imprejurari necunoscute, insa cu CIV-ul e mai complicat daca nu il ai, intrucat trebuie scos duplicat (cu anunt in MO).
Faptul ca noul proprietar nu si-a inregistrat masina la finante nu te afecteaza in niciun fel, iar daca masina chiar nu mai circula, nu mai are absolut nici o relevanta faptul ca nu s-a facut transcrierea nici la Politie. Daca totusi masina mai circula, te poti trezi cu amenzi de rovinieta, pe care insa le poti contesta in instanta daca faci dovada ca ai instrainat masina (cu contractul de vanzare cumparare, din care trebuie sa ai si tu un exemplar).
Amenzile din trafic nu vin pe numele tau, Politia trimitand un formular in care te intreaba cine a circulat cu masina in data de... la ora h, in locul X. Nu trebuie decat sa completezi datele cumparatorului, pe care iar ar trebui sa le ai in contract.
Daca ai si alte nelamuriri, nu ezita sa intrebi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La politie, se numeste amenintare

| Lexi888 a răspuns:

Du-te la poliție.Cat mai repede se poate ca acel cineva sa vina destul se repede. Daca vine, ai si tu o arma ceva prin casa. daca nu un cuțit de bucătărie, si te ascunzi dupa ușa si cand intra ii pui cititul la gât si aia se caca pe ei. sper ca ai si un pistol, măcar cu bile de cuciuc.

| Masinadescris explică (pentru Lexi888):

Nu as vrea sa rezolv problema astfel, ca poate eu o sa am mai multe probleme apoi, pentru ca va posta in pozitia de victima acea persoana. trebuie cumva sa radiez masina, si am nevoie de actele masinii si de chitanta cum ca el a dat masina la fier vechi, si abia apoi o pot radia.asa am inteles. fara aceste acte nu am cum sa o radiez? doar contractul il am.