| catalincos a întrebat:

Salut am o problema am un opel astra g cabrio. Am casetofonu original la masina am vrut sal schimb si nu se aprinde cand pun alt casetofon am incercat 2 pana acu si nu se aprinde si casetofoanele sunt bune. merge numai ala original daca stie cineva cauza?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu il recunoaste masina decat pe cel original, trebuie cautat exact acelasi model, cum este acela vechi cu original, daca pui alt model nu merge.

| catalincos explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mss mult

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru catalincos):

Vezi ca bate campii ciudatul ala. Astra G nu are comunicare CAN, n-are nici o treaba cu recunoasterea unui mp3. Are doar ecranul info de sus, care poate trai si fara sa afiseze postul de radio.
Eu am o Astra G si am luat-o cu un Panasonic, i-am pus un Kenwood... Merg ambele, doar ca a trebuit sa modific alimentarea, mai exact sa pun pinul de +12v unde trebuie.
Mufele ISO aftermarket vin legate intr-un fel, Opelul le-a legat altfel. Mai exact, a pus un + de la contact in locul celui permanent, si invers.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La Opel trebuie inversate firele + in mufa, altfel nu ai alimentare decat cu cheia in contact.

| OldSoul a răspuns:

Asta pentru ca ai incercat sa faci o economie, si in loc sa mergi la cineva care se pricepe, ai incercat sa le montezi tu, fara ca macar sa te informezi inainte laughing

Chiar daca mufele sunt identice, de obicei difera firele si locul in care sunt plasate in mufe, la unele mai mult, la unele mai putin. Daca tu nu stii sa verifici corespondeneta pinilor in mufa, o sa intampini probleme ca cea spusa de tine, sau alte dificultati in functionarea playerului.

In concluzie, cel mai bine, fie cauti o persoana care se pricepe sa ti-l monteze, fie cauti tu schema electrica pe internet, si modifici ce e de modificat astfel incat sa se potriveasca cu playerul.