| Puffy93 a întrebat:

Am si eu o problema cu Cd-playeru, sau cu masina cred (am un cielo 1.5) Deci, de curand am schimbat bateria la masina ca ma lasase, si inainte sa o schimb incepuse sa-mi faca figuri cd-playeru, desii are 2 ani, e ca nou, se tot stingea ecranu la cd-player, se oprea si muzica, era si lumina slaba pe ecran, chiar daca eram in mers sau pe loc cu masina, pana cand nu s-a mai aprins deloc. La inceput am crezut ca e din cauza bateriei ca e prea slaba, si nici cu bateria noua nu se aprinde. L-am incercat la un prieten un opel corsa 1.2 si merge. Numai la mine, nu merge, unde sa fie problema? Ceva electric? Si unde mai exact? Sigurantele sunt toate bune. Inca ceva alternatorul imi incarca 146.2 -146.8. Normal cica trebuia sa fie 140.2 Help please.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are si o siguranta in interior. Poate fi slabita.Sau verifica conectarea cd-player la bateria ta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Tensiunea de incarcare e buna, aparatele de masura rareori sunt calibrate perfect, o eroare de 0.1-0.2V ar putea fi de la ele. Incarcarea ideala e 14.6v la 2500rpm din cate stiu eu, la mine pe 3 aparate de masura diferite mi-a iesit 15v, dar n-am nici o problema, deci si tu ai putea sta linistit, sa nu sara de 15v...
Cat despre player, e clar ca e o problema din instalatia masinii. Verifica innaditurile de la mufe (daca exista), lamelele sigurantelor sa nu fie oxidate. Ar putea fi chiar si din contact, daca e trecut un fir de + prin el, cum ar trebui, care sa-ti inchida playerul in momentul in care scoti cheia. Daca e contactul pe duca si nu ii mai da acel + calumea, ar putea aparea simptomele descrise de tine.
Ia un spray de contacte si da peste tot pe unde ai acces, poate poate...

| Puffy93 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Posibil sa fie cum spui tu Vrumvrum, de curand am schimbat si contactul partea mecanica, si cand am scos mufa cu toate firele din partea electrica am rupt din greseala un piciorus unde vine fixata aceasta mufa si nu fixata bine, si partea mecanica adica contactul unde bag cheia nu a intrat cu totul, a mai ramas putin pe afara si trebuie sa imping din ambele parti sa pornesc masina, deoarece nu fac contact bine cele doua. Ma duc acuma sa verific partea electrica cum ai spus tu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Puffy93):

Deci e probabil sa fie din contact problema, daca zici ca nu e montat bine. Incearca sa rezolvi problema cu el, ca sa nu te mai chinui sa umbli la restul instalatiei.

| Puffy93 explică:

M-am uitat la toate firele masinii la care vine legat cd-playerul, si degeaba, tot nimic. Probabil mai sunt niste fire pe undeva.

| Puffy93 explică:

Nici-o sansa sa fie slabita, o scot cu forta de acolo laughing) siguranta e de 15. Am pus una de 20, si tot nimic. Am sa ma mai uit pe acolo.

| CosminAdrian a răspuns:

Probabil ai dreptate.Sar putea sa ai vreun fir rupt pe undeva, sau sa fie aproape rupt.Verifica firele si vezi ca vei rezolva problemawinking