| Paul2222 a întrebat:

Am o problema cu un Chevrolet Aveo 2008 motor benzina 69KW 94cai. In ultima vreme la pornirea motorului se tureaza singur. Efectiv cand il pornesc urca brusc la 2000 de rpm si scade pana la 1500. I-am curatat cele 2 mufe care intra in ECU cu un spray special, i-am dat 3 chei si dupa imi statea in 800 turatii la toate cele 3 porniri. Dupa nici jumatate de zi la semafor cand o bag in neutru iar sta in 1800-2000. Mai are si momente in schimb cand apare martorul de bord, apoi la urmatoarea cheie nu mai e acolo. Mai are si zile bune in care sta la 800-1100 turatii, insa seara trecuta am pornit "defrosterul" de pe luneta si ce sa vezi? 600 turatii pe neutru. Pareri?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motorul ala are tendinta asta, de a se accelera "de nebun". Are un apropiat una din 2007, stiu masina de noua, mereu sta turata aiurea, apoi revine la relanti. Cand schimb viteza, trebuie sa am grija cum ridic ambreajul, ca ea inca sta pe la 2000 fara sa ating acceleratia, apoi scade.
Daca ai avut martorul motor aprins, pune o diagnoza pe ea, ca ai acolo eroare exact despre piesa problema. Probabil motorasul de relanti, clapeta de aer incarcata/decalibrata, senzor de temperatura.
Citeste-i erorile din motor.

2 răspunsuri:
| AlexandruSEV a răspuns:

Si eu am acelasi motor, doar ca pe Kalos, nu am avut problema asta, insa la mine aveam relanti instabil statea ba la 1200 ba la 1000, ba la 800, si la mine a fost de la motorasul pas cu pas.

| DaniGl a răspuns:

Poate fi de la regulatorul de relanti.