| GeorgeGeo199923021 a întrebat:

Salut, am o problema cu un vw golf 4 din 2002 alh. La un moment dat cand puneam contactul imi palpaia becul de la ulei galben apoi disparea si ma stresa chestia asta. Apoi ce am mai citit pe internet si din auzite ca ar fi vorba de acel senzor de presiune al uleiului de sub baie. Intro zi m-am hotarat sa il schimb, l-am cumparat, l-am schimbat, surpriza a disparut. Acum am o mare problema cu care m-am mai confruntat ceva timp in urma. Am plecat ceva km distanta de casa si la un moment dat imi apare mare "STOP" ÖLDRUCK MOTOR AUS apoi imediat dupa mesajul asta imi apare acesta "BETRIEBS ANLEITUNG" atunci problema a fost din cauza mea banuiesc, pentru ca atunci cand am plecat la drum si am mai completat niste ulei si era mai mult de maxim. La fel am intrat pe internet si am deslusit problema, am scos uleiul care era in plus cu un furtunas de perfuzie si o seringa... n-am mai avut treaba. Acum sunt plecat cu ea in afara tarii si n-am avut nici un fel de problema pe drum si acum imi apar din nou acele mesaje si mentionez ca imediat ce trec de 1800 turatii imi apare. Va rog frumos cei care ati mai intalnit problema sau cunoasteti sa ma ajutati. Atunci aveam castrol 5w 40 si acum inainte sa plec din tara am incercat LIQUI MOLY 10W-40. Sper ca am fost destul de explicit, astept raspunsurile voastre, multumesc frumos.

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Spune ca nu ai presiune de ulei. Poate fi senzorul sau poate fi mai grav.
Pompa de ulei sau motorul foarte uzat.
Ai putea sa incerci un aditiv pentru ulei sa vezi ce se intampla.